TAKIEGO WYDARZENIA JESZCZE NIE BYŁO

W ramach DNI FOTOGRAFII w Toruniu w Małej Galerii Fotografii ZPAF odbyły się w dniu 13 czerwca 2016 roku SEMINARIA I SPOTKANIA Z FOTOGRAFAMI Z NIEMIEC, WŁOCH i CZECH.

Kilka słów o autorach, którzy poprowadzą seminaria i z którymi będziemy mogli porozmawiać o fotografii.


Andy Hens – wybitny niemiecki fotograf, który dużą część życia zawodowego poświęcił nauczaniu fotografii profesjonalnej. Posiada najwyższy tytuł Master-QEP przyznawany przez Federację Europejskich fotografów. Jest jednym z dwóch niemieckich fotografów, którzy zostali wyróżnieni prestiżową nagrodą Leadership Award Międzynarodowej Rady Fotografii (IPC), pozarządową organizacją przy ONZ. Wyróżnienie Andy Hens odebrał w siedzibie ONZ w Nowym Jorku u uznaniu za zaangażowanie na dużą skalę szkoleniu profesjonalnych fotografów.
 

Zdenek Lhotak – jest niezależnym fotograf pochodzącym z Czech. Absolwent FAMU (kierunek: fotografia artystyczna). Jest członkiem Stowarzyszenia Profesjonalnych Fotografów Republiki Czeskiej i obywatelskiego stowarzyszenia FotoForum Praha. W fotografii artystycznej Zdeněk Lhoták skupia się na ludzkim ciele. W swoim otwartym cyklu zwanym Autoportret od 1989 roku studiuje szczegóły własnego ciała w coraz prostszej postaci. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych. W swojej prezentacji autor pokazał swoje osobiste projekty i prace komercyjne, jego ewolucję od 1982 roku do chwili obecnej.
„Długoterminowym tematem moich projektów na ciele i cielesności w postaci autoportretu jest (dla mnie) środkiem do ogólnego stereotypowego postrzegania symboliki ciała, piękna i erotyki. W komentarzu na temat poszczególnych etapów mojej pracy przedstawię moją osobistą opinię na temat celów i znaczenia projektów artystycznych w odniesieniu do zleceń komercyjnych” - mówi autor. Zdenek Lhotak posiada tytuł QEP przyznawany przez Federację Europejskich fotografów.
 
 
 
Patrizia Burra – pochodzi z Włoch, jest profesjonalnym fotografem z 30-letnim doświadczeniem. Jak sama mówi „Fotografia nie jest hobby – to mój styl życia”. Jest malarzem i fotografem lecz jak twierdzi autorka malarstwo daje dużo energii, ale nie pozwala uchwycić chwili. Dlatego doszła do momentu, że nie może być tylko malarzem. Jej celem stała się fotografia. „Dzięki fotografii staramy się odtworzyć świat. Ale świat jest o wiele bardziej interesujący gdy staje się dziełem sztuki” – mówi autorka. Zajmuje się fotografowaniem ludzi. We wszystkich swoich pracach autorka stara się wyrazić tajemnice ukryte za „maską” codziennego życia, którą nosimy cały czas. Patrizia Burra została nagrodzona na wielu międzynarodowych konkursach m.in. wyróżniona na IPA (International Photography Awards), Nominacje do nagrody głównej Black & White w USA, MIFA w Moskwie, finalistka HASSELBLAD MASTERS 2016 w kategorii „Sztuka”, Finalista WPC - World Photographic Cup drużyny Włoch 2014. Posiada najwyższy tytuł Master-QEP przyznawany przez Federację Europejskich fotografów.