Okręg Kujawsko - Pomorski ZPAF jest organizatorem i partnerem wielu działań fotograficznych.

W ramach tych działań stworzono m.in.:

 • WIRTUALNĄ GALERIĘ, gdzie jest prezentowana wystawa poświęcona Toruniowi. Swoje prace prezentuje dwunastu członków Okręgu Kujawsko - Pomorskiego (Adam Fisz, Andrzej Skowroński, Ania Kola, Daniel Pach, Dariusz Gackowski, Dariusz Grożyński, Jacek Szczurek, Jadwiga Czarnecka, Jerzy Riegel, Marek Czarnecki, Mark Noniewicz, Stanisław Jasiński). Podczas zwiedzania wystawy na 255 fotografiach możemy zapoznać się różnymi technikami i punktami widzenia.


 • KONKURS FOTOGRAFICZNY dla miłośników fotografii - "Świąteczna iluminacja miasta", gdzie można było przysyłać zdjęcia w dwóch kategoriach:
  - FOTOGRAFIA TRADYCYJNA - zdjęcia wykonane aparatem fotograficznym 
  – FOTOGRFIA MOBILNA - zdjęcia wykonane telefonem komórkowym lub tabletem
  Konkurs zakończono wystawą pokonkursową w Małej Galerii Fotografii ZPAF w Toruniu, gdzie podczas wernisażu ogłoszono zwycięzców konkursu i wręczono nagrody.

 • DNI FOTOGRAFII Od kilku lat  ZPAF ma zaszczyt być członkiem Federacji Europejskich Fotografów (FEP) zrzeszającej organizacje i stowarzyszenia z 25 państw, reprezentującej w ten sposób ponad 50.000 profesjonalnych fotografów w Europie. FEP broni praw jak i reprezentuje interesy zrzeszonych w skali globalnej. FEP opracowała zestaw europejskich kwalifikacji zawodowych. QEP (Certyfikat QEP), który stał się wyznacznikiem i odniesieniem dla profesjonalnej fotografii w całej Europie. Certyfikat QEP posiada około 450 profesjonalnych fotografów z 22 krajów członkowskich. Certyfikat QEP jest uznany w krajach Unii Europejskiej i potwierdza najwyższe kwalifikacje artystyczne i warsztatowe jego posiadacza. Legitymowanie się tym certyfikatem umożliwia łatwiejsze dotarcie do domów wydawniczych, agencji reklamowych i wszystkich tych, którzy mają zapotrzebowanie na najwyższej jakości fotografię użytkową i artystyczną. Posiadanie certyfikatu QEP jest potwierdzeniem najwyższych kwalifikacji zawodowych rozpoznawalnych i akceptowanych we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
  Okręg Kujawsko - Pomorski ZPAF w czerwcu 2016 roku zorganizował DNI FOTOGRAFII w Toruniu, podczas których odbyła się po raz pierwszy w Polsce sesja wyjazdowa QEP. Sesja w Toruniu była ukłonem do wszystkich członków ZPAF ponieważ umożliwiała obniżenie kosztów uczestnictwa o wysyłkę prac za granicę jak również dała możliwość osobistego udziału w sesji kwalifikacyjnej oraz spotkania i rozmów z wieloma fotografami z Unii Europejskiej, którzy przyjechali na te dni do Torunia. 

  W trakcie trawania sesji były prezentowane zestawy autorskie kandydatów oraz odbyły się trzy spotkania autorskie znanych europejskich fotografów: Andy Hens – wybitny niemiecki fotograf, który dużą część życia zawodowego poświęcił nauczaniu fotografii profesjonalnej; Zdenek Lhotak – jest niezależnym fotograf pochodzącym z Czech. Absolwent FAMU (kierunek: fotografia artystyczna); Patrizia Burra – pochodząca z Włoch, która jest profesjonalnym fotografem z 30-letnim doświadczeniem.


 • PROJEKT FOTOGRAFICZNY połączony z e-albumem pt. "Chronione branże obszaru staromiejskiego Torunia w obiektywie artystów fotografików" gdzie celem projektu  było zwrócenie uwagi na zawody i branże zanikające  gdzie szansę przetrwania im damy wtedy, gdy będziemy je wspierać, dokumentować i przekazywać nabytą wiedzę kolejnym pokoleniom.