KATALOG WYSTAWY
do pobrania (PDF)PLAKAT DO WYSTAWY

 

JESTEŚMY POD KONTROLĄ,
WOLNOŚĆ ZAMIENILIŚMY NA ILUZORYCZNĄ GWARANCJĘ BEZPIECZEŃSTWA.

PROJEKT OPOWIADA O TYM, CO SIĘ DZIEJE
KIEDY ZOSTANIEMY OZNACZENI JAKO TARGET.

 

Projekt „Nasz niebezpieczny świat” w zamyśle artystów jest kontynuacją projektu „Nasz bezpieczny świat”. W założeniu ma ukazywać zagrożenia wynikające z użytkowania i stosowania przeciwko nam urządzeń poruszających się w powietrzu. Projekt ostrzega i stawia pytania o sens i granice wykorzystywania dronów przeciwko człowiekowi. Artyści poprzez projekt zadają pytanie czy pojawienie się drona w powietrzu ma kojarzyć się z pokojowym jego wykorzystaniem, czy też każdorazowo ma nieść obawy o kontrolę, podsłuch, filmowanie i fotografowanie, jak również potencjalny atak mający na celu zabójstwo. Jest protestem przeciwko temu, że ktoś, gdzieś daleko, podejmuje decyzję, ingeruje w nasze życie, a gdy dojdzie do wniosku na podstawie bliżej nieznanych kryteriów, to nas po prostu zlikwiduje. Zlikwiduje szybko i celnie tak aby nie denerwować sąsiadów. Aranżując kolejne sceny artyści przedstawiają potencjalne zagrożenia jakie może nieść obecność dronu nad naszymi głowami. Nie zawsze jego obecność jest dla nas tak niebezpieczna, ale zmiana naszego statusu z przedmiotu obserwacji na cel ataku nie zależy od nas i nie wiadomo kto będzie ją podejmował. Celem projektu jest uzmysłowienie mieszkańcom współczesnego świata, że wykorzystywanie dronów (w tym również do celów bojowych) może w krótkim okresie czasu zakłócić lub całkowicie zniszczyć nasze życie.

Bezzałogowe i bezdźwięczne obiekty latające wywołują głęboki strach i przerażenie dlatego, że nie jesteśmy w stanie ich zobaczyć, a nadlatując z zaskoczenia powodują, że każdy z nas może okazać się wyznaczonym celem „ataku” tylko dlatego, że zebrane wcześniej informacje lub obserwacja naszego zachowanie zostały zinterpretowane przez system nadzoru jako zagrożenie dla systemu, który nas kontroluje lub systemu, w którym żyjemy. Nie wywołuje już takiego strachu i przerażenia odgłos myśliwca, który mógłby nam się jednoznacznie kojarzyć z wojną, Świadomość cicho poruszających się po niebie dronów, które mogą nas podsłuchiwać, fotografować i filmować, jak również zaatakować wywołuje w nas strach, wynikający z ich bezgłośnego poruszania się. 

Tak przedstawiony świat według artystów ma być przestrogą przed tym, że wiele nowoczesnych rozwiązań Artyści ukazują ewentualne zagrożenia i zmuszają do refleksji. przeznaczonych do śledzenia i kontroli może być wykorzystana w bezpośrednim ataku. Artyści ukazują ewentualne zagrożenia i zmuszają do refleksji. 

 

Wernisaż wystawy "Nasz Niebezpieczny Świat"

 

W dniu 21 listopada 2018 r. w Małej Galerii Fotografii ZPAF odbył się wernisaż wystawy "Nasz Niebezpieczny Świat" projektu realizowanego w ciągu dwóch lat przez autorów Jadwigę i Marka Czarneckich. Na wernisaż wystawy przybyli specjalni goście z terenów objętych działaniami projektu fotograficznego. Dziękujemy za przybycie i udział w wernisażu.  Wystawa była prezentowana do 29 grudnia 2018 roku. Autorzy dziękują Koledze Andrzejowi Skowrońskiemu za reportaż z wernisażu.

 

  

REPORTAŻ Z WERNISAŻU WYSTAWY  "Nasz Niebezpieczny Świat"
w Małej Galerii Fotografii ZPAF
Fot. Andrzej Skowroński