KATALOG WYSTAWY
do pobrania (PDF)PLAKAT DO WYSTAWY

 

 

NASZ NIEBEZPIECZNY ŚWIAT

 Marek Czarnecki, Jadwiga Elżbieta Czarnecka

 
 
   
 

 

Opis wydarzenia:

Wystawa zamyka autorski projekt, który w zamyśle autorów jest kontynuacją wcześniejszego projektu tych artystów „Nasz Bezpieczny Świat”. Ukazuje zagrożenia wynikające z użytkowania i stosowania bezzałogowych statków, które są wykorzystywane do wielu zadań, jak również kontroli przemian cywilizacyjnych oraz społecznych.

 

Autorzy poprzez obraz fotograficzny ostrzegają ale również stawiają pytania o sens i granice wykorzystywania bezzałogowych statków powietrznych (dronów) do zmasowanej kontroli, nadzoru jak i eliminowania niechcianych jednostek. Czy pojawienie się w powietrzu drona ma kojarzyć się nam z jego pokojowym wykorzystaniem, czy też ma nieść obawę i skojarzenie z naruszeniem naszej prywatności poprzez podsłuch, filmowanie i fotografowanie bez naszej wiedzy i zgody. A może w skrajnych przypadkach powinien budzić lęk i niepokój i kojarzyć się z narzędziem niosącym śmierć?

 

Wystawa zamykająca projekt jest również protestem przeciwko temu, że ktoś gdzieś daleko podejmuje decyzje, ingeruje w nasze życie, a gdy dojdzie do wniosku, że według bliżej nieznanych kryteriów możemy być „niebezpieczni” podejmie działania w celu unieszkodliwienia nas. Artyści aranżując kolejne sceny lub fotografując wybrane przez siebie obszary przedstawiają potencjalne zagrożenia które mogą wystąpić lub występują w naszej jak i innych kulturach.

 

Oczywiście nie zawsze obecność drona nad naszymi głowami jest dla nas niebezpieczna, ale należy pamiętać, że zmiana naszego statusu z przedmiotu obserwacji na cel ataku nie zależy od nas i nie wiemy kto i gdzie będzie tą decyzje podejmował.


Partner projektu: Toruńska Agenda Kulturalna. Wydarzenie jest imprezą towarzyszącą Festiwalowi Sztuki Faktu.

 

 

Wernisaż wystawy "Nasz Niebezpieczny Świat"

 

W dniu 21 listopada 2018 r. w Małej Galerii Fotografii ZPAF odbył się wernisaż wystawy "Nasz Niebezpieczny Świat" projektu realizowanego w ciągu dwóch lat przez autorów Jadwigę i Marka Czarneckich.

 

Na wernisaż wystawy przybyli specjalni goście z terenów objętych działaniami projektu fotograficznego. Dziękujemy za przybycie i udział w wernisażu.

 

Wystawa będzie prezentowana do 29 grudnia 2018 roku. Wszystkich chętnych zapraszamy do Małej Galerii ZPAF w Toruniu.

 

Autorzy dziękują Koledze Andrzejowi Skowrońskiemu za reportaż z wernisażu.

 

  

REPORTAŻ Z WERNISAŻU WYSTAWY  "Nasz Niebezpieczny Świat"
w Małej Galerii Fotografii ZPAF
Fot. Andrzej Skowroński