Regional Press Photo 2016:

Głównym celem tego przedsięwzięcia było ukazanie wyjątkowości i bogactwa regionu Kujaw i Pomorza, poprzez prezentację dokonań fotoreporterów, zajmujących się dokumentowaniem życia w województwie kujawsko-pomorskim. Przegląd adresowany był do regionalnych fotoreporterów. Po raz pierwszy również do osób młodych, niezawodowo zajmujących się fotografią, wprowadzając nową kategorię - amator. Na konkurs nadesłano ponad 300 zdjęć w pięciu kategoriach profesjonalnych: Wydarzenia, Życie codzienne, Kultura, Sport, Środowisko oraz w kategorii Amator. Prace oceniło Jury w składzie: Witold Krassowski – przewodniczący, Damian Kramski, Arkadiusz Blachowski. Wyłoniono laureatów oraz przyznano nagrody specjalne:  Grand Prix i Nagrodę Prezydenta Miasta Bydgoszczy Rafała Bruskiego.

Wernisaż wystawy odbył się w dniu 22 lutego 2017 roku. 


"Pomysł zorganizowania konkursu dla fotografów zawodowych ziemi bydgoskiej jest doskonały. Sprzyja wytworzeniu wspólnoty zawodowej, rozszerza kontakty, ustala hierarchię zawodową w regionie. Dodatkowo przyczynia się do penetrowania regionu oraz dokumentowania życia ludzi tam mieszkających. Buduje pamięć wizualną regionu, osadza ludzi mocniej w ich rzeczywistości.

Niestety, jednak, pierwsze koty za płoty. Jeśli by próbować opisać życie ziemi bydgoskiej na podstawie zdjęć nadesłanych na konkurs, można by pomyśleć, że tego życia nie ma. Albo, że nie ma fotografów. Nie wierzę, że na tak dużym obszarze, w przeciągu roku nie dzieje się prawie nic. Wydarzenia były szczególnie słabo obsadzoną kategorią. Zdjęcia były niemrawe, zawodowo skromne, jakby to podstawowe zadanie zawodowe stanowiło wyzwanie ponad miarę. Ponadto wielu nadsyłających nie potrafiło rozgraniczyć kategorii wydarzeń od kategorii życia codziennego.

Stosunkowo dobrze obsadzona była kategoria „sport”, być może dlatego, że stanowi najważniejszy przedmiot zainteresowania prasy lokalnej.

Fotografowie zawodowi nie poczuwali się do konieczności obserwowania problemów społecznych w regionie, tak jakby los współmieszkańców był im obojętny. Jedyna próba opisu tych problemów została nadesłana w kategorii amatorów.

Rozumiem sytuację fotografów zawodowych, ciężko zarabiających na chleb, rozumiem ich zmagania z nudnymi, beznadziejnymi tematami jakie przychodzi im robić, rozumiem, że to pracodawcy w sporej mierze odpowiadają za zawartość ich portfolio i nie można winić fotografów za bezrefleksyjność prasy lokalnej. Niemniej właśnie dlatego muszą podjąć się zadania posiadania oraz pokazania swojego stosunku do lokalnej rzeczywistości. Zdobyć się na wysiłek większy niż minimalny, zaproponować własne podejście i własny punkt widzenia. Muszą stać się intelektualistami z aparatem, żeby być kronikarzami życia.

Za dwa lata kolejna edycja, pora zacząć działać. Wszystkim uczestnikom gratuluję i do zobaczenia."                               

                                                                                     Witold Krassowski

 

Lista autorów nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie Regional Press Photo 2016:

 

WYDARZENIA:

I miejsce
Daniel Frymark  – 366 maratonów  w 366 dni, Ryszard Kałaczyński rolnik z Wituni przebiegł 366 maratonów w 366 dni.

II miejsce
Daniel Frymark – Strefa kibica w Bysławku.

III miejsce
Andrzej Goiński – Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

 

 

ŻYCIE CODZIENNE

I miejsce
Tymon Markowski – brak tytułu
Alpiniści z firmy Everest, którzy na co dzień zajmują się m. in. Myciem okien w wysokich budynkach, przyjechali do chorych dzieci ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza przebrani w kostiumy superbohaterów.

II miejsce
Jacek Smarz -  „Lekcja biologii”
Uczniowie na lekcji biologii w gimnazjum i liceum akademickim.

III miejsce
Filip Kowalkowski – „Media vs. Władza”
Zdjęcie przedstawia bydgoskich dziennikarzy przepytujących wojewodę podczas konferencji dotyczącej przyszłości edukacji w regionie.

 

 

KULTURA

I miejsce
Wojciech Szabelski „Symfonia”
Cykl zdjęć z życia Filharmonii w dniu koncertów dla publiczności.

II miejsce
Wojciech Szabelski „Hedda”
Premiera przedstawiania „Hedda Gabler” Henrika Ibsena w teatrze Wilama Horzycy w Toruniu.

III miejsce
Wojciech Szabelski „Kurtyna”
Opadająca kurtyna po przedstawieniu „Noc w Kosmosie” w teatrze Wilama Horzycy w Toruniu.

 

 

SPORT

I miejsce
Sławomir Kowalski – Ej, fotograf, fotkę proszę
Upadek Krzysztofa Buczkowskiego na stadionie żużlowym w Grudziądzu.

II miejsce
Filip Kowalkowski – Upadek
Zdjęcie wykonane podczas pierwszego biegu z przeszkodami kobiet. Mimo groźnie wyglądającego upadku zawodniczka z Kanady ukończyła bieg o własnych siłach.

III miejsce
Dariusz Bloch – Mistrzostwa
Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół w Fitness w Łochowie niedaleko Bydgoszczy

 

 

ŚRODOWISKO

I miejsce
Aleksander Knitter – brak tytułu
W lutym oraz w lipcu chiropterolog dr Mateusz Ciechanowski z Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców Uniwersytetu Gdańskiego oraz przyrodnicy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra” – we współpracy z pracownikami Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Zimą liczyli hibernujące w zakamarkach nietoperze, a latem inwentaryzowali je nocą. Nietoperzy szukano w różnych miejscach oraz łapano je w specjalne siatki.

II miejsce
Justyna Rojek – „Puszcza”
Cofające się Morze Bałtyckie na jednej z plaż koło Czołpina, teren Słowińskiego Parku Narodowego, odsłoniło fragment puszczy sprzed ponad 3 tys. lat. Pnie są pozostałością lasu dębowo-bukowego, który prawdopodobnie zniszczył pożar albo ludzkie osadnictwo. Las rósł kilkadziesiąt kilometrów od linii brzegowej.

III miejsce
Robert Sawicki – „W górę”
Zdjęcie zostało wykonane w trakcie wyprawy na Mont Blanc, która zakończyła się niepowodzeniem na wysokości 2400 m.n.p.m z powodu lawiny. Rekompensatą okazał się wjazd na pobliską górę Aiguille de Midi (3842 m.n.p.m), podczas którego wykonałem zdjęcie trzech skialpinistów wspinających się na szczyt z zamiarem zjazdu z niego na nartach

 

AMATOR:

Wyróżnienie
Patrycja Dembska – „Pod chmurką”
Zdjęcie zostało wykonane podczas Bella Skyway Festiwal 2015. Fotografia przedstawia jedną z instalacji, składającą się z żarówek.

Wyróżnienie
Kosma Kołodziej – „Ludzie bezdomni”
Zdjęcia przedstawiają osoby bezdomne z Bydgoszczy. Pokazują ludzi, których każdy z nas bardzo często kojarzy, ale jednocześnie mija z obojętnością. Osoby te nierzadko kryją w sobie niesamowite historie, niestety stereotyp na ich temat jest wciąż mocno zakorzeniony w świadomości Polaków.

 

NAGRODY SPECJALENE:

Grand Prix
Wojtek Szabelski za zdjęcia w kategorii Kultura


Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Bydgoszczy
Filip Kowalkowski za zdjęcie "Pływak" - Portret młodego pływaka Patryka Dembskiego.