Skały i piaski. Fotografie z siedmiu kontynentów.
Andreas Hürlimann.

   

  fot. Andrzej Skowroński

 

Opis wydarzenia:

Wystawa fotografii szwajcarskiego podróżnika Andreasa Hürlimanna jest prezentowana w Małej Galerii Związku Polskich Artystów Fotografików w Toruniu, w ramach cyklu wystaw organizowanych w wybranych galeriach i muzeach w Polsce, w przeciągu ostatnich dwóch lat. Artysta znany jest głównie w środowisku fotograficznym w Szwajcarii i w Niemczech. Jest członkiem kilku międzynarodowych organizacji fotograficznych i aktywnym członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody w Warszawie.

 

Andreas Hürlimann od ponad 40 lat fotografuje formacje skalne, poszukując unikalnych w swej urodzie miejsc na wszystkich kontynentach naszego globu. Na wystawie prezentujemy ponad 50 fotografii, najbardziej charakterystycznych dla twórczości artysty. Powstały one w latach 2008-2018.

 

Autor skupia swoją uwagę na wybranych motywach o szczególnych wartościach artystycznych. Motywy te, ujęte okiem obiektywu, stają się malarskimi obrazami, dającymi się interpretować językiem sztuki. W większości fotografie przedstawiają starannie wybrane fragmenty faktury skał, powierzchni piasków, terenów powulkanicznych i lodowych, bogatych kolorystycznie i walorowo. Wśród niezwykłych kształtów, feerii pigmentowych barw, dominują te, których jedynym reżyserem jest światło, wydobywające plastyczne formy przyrody.

Fotografie Andreasa Hürlimanna są więc obrazami rzeczywistości jak najbardziej realnej, uchwyconej okiem obiektywu, niezwykle wrażliwego na piękno artysty. Tę umiejętność dostrzeżenia niezwykłej chwili, czasami bardzo krótkiej, można zdefiniować jako impresjonistyczne przeżycie twórcy, interpretacja realistycznej natury językiem sztuki. Działanie artysty pojawia się zatem gdzieś pomiędzy – gdy światło subtelnie modeluje powierzchnię skał, zbiera odbicia barwnych minerałów i rzuca cieniami na przeciwległe płaszczyzny. Inaczej przedstawia pejzaże piaszczystych form, za pomocą silnych kontrastów, monochromatycznych widoków.

 

Artysta regularnie odwiedza najbardziej unikalne miejsca, raz na kilka lat i w różnych porach roku. Za każdym razem doświadcza nowych, inspirujących wrażeń i odkrywa nowe motywy. Fotografie Andreasa Hürlimanna obejmują całe spektrum tego, co można znaleźć w jednym miejscu. Na stronie internetowej Artysty znajduje się cały przegląd Jego twórczości. www.stonesights.com.

 

Henryka Milczanowska
Historyk sztuki
Kurator wystawy

 

 

O AUTORZE: 

Andreas Hürlimann, urodził się w 1960 r., w Zurichu, Szwajcaria. Jest absolwentem Uniwersytetu Medycznego w Zurichu, specjalizacja dermatologia. Fotografią zajmuje się od 17 roku życia. Początkowo były to kompozycje obiektów przemysłowych na bazie kontrastów kolorystycznych niebieski-czerwony, żółty-niebieski. W latach 1978-1985 uczestniczył w wystawach zbiorowych młodych szwajcar-skich fotografów. Od 1986 roku fotografuje niezwykłe, wielobarwne formacje skał, które odnajduje podczas dalekich wypraw. Fotogra-fowanie przyrody obfituje w liczne kompozycje budowane na podstawie naturalnie ukształto-wanych skał, piasków i lodu, zróżnicowanych.fakturowo. Fotografie Andreasa Hürlimanna można oglądać w galeriach Szwajcarii, Polsce, Niemiec i Austrii, są udostępnione w miejscach użyteczności publicznych oraz w prywatnych zbiorach.

Fotograf stale współpracuje z Galerią Atelier TonArt  w Hombrechtikon, Kanton Zurich, Ney Gallery&Prints, Warszawa. Jest reprezentowany na międzynarodowej platformie sztuki ARTSY. Od 2007 roku jest również wydawcą kalendarzy ściennych z motywami skał, „Stonesights”, produkuje drewniane puzzle ze swoimi fotografiami oraz karty artystyczne.

 

WYSTAWY:

- sierpień 2018, wystawa indywidualna, Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne, Łódź/Polska

- Czerwiec-lipiec 2018, wystawa indywidualna w Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk, Warszawa/Polska

- Maj 2018, wystawa indywidualna, Galeria Trzecie Oko, Kraków

- Marzec 2018, ARTe Sindelfingen, Sindelfingen/Niemcy

- Listopad 2017-styczeń 2018, „Tierisches Vergnügen”, Galerie Atelier TonArt, Hombrechtikon/Szwajcaria

- Wrzesień 2017, wystawa indywidualna, Centrum Kultury Zamek, Wrocław

- Sierpień 2017, wystawa indywidualna, Ney Gallery&Prints, Warszawa/Polska

- sierpień 2017-czerwiec 2018, ekspozycja stała, Neunburg vorm Wald/Niemcy

- Czerwiec-lipiec 2017, Galerie Atelier TonArt, Hombrechtikon/Szwajcaria

- Styczeń 2017, ARTe Sindelfingen, Sindelfingen/Niemcy

- Październik 2016, Gallerie Kunstraum, Wiedeń/Austria

- Wrzesień 2016, Villa Meier-Severini, Artischock, Zollikon/Szwajcaria

- Czerwiec-lipiec 2016 wystawa indywidualna, Galerie Atelier TonArt Hombrechtikon/Szwajcaria

- Od października 2015, ekspozycja stała, wystawa indywidualna, Witikon/Szwajcaria

- Grudzień 2014/Lipiec 2015, wystawa indywidualna, Feusisberg/Szwajcaria

- Maj-Grudzień 2014, wystawa indywidualna, Sargans/Szwajcaria

- Czerwiec 2012-Pazdziernik 2013, wystawa indywidualna, Surlej/Szwajcaria

- Marzec-Czerwiec 2012, wystawa indywidualna, Egg/Szwajcaria

 

CZŁONKOSTWO:

- ARTSY: międzynarodowa platforma sztuki w internecie

- KUN:ST STUTTGART INTERNATIONAL e.V./Niemcy

- ZPFP (Polski Związek Fotografów Przyrody)

- Bündner Kunstverein, członek-artysta, Chur/Szwajcaria

- Kunstverein Artischock Zollikon/Switzerland

- Galerie Atelier TonArt, Hombrechtikon/Szwajcaria, stale reprezentowany artysta 

- Art for Africa/Niemcy

- Zródło inspiracji na Szeroki Kadr (polska strona internetowa dla fotografów)

- Ney Gallery&Prints, Warszawa, stała współpraca

 

www.steinsichten.ch  www.stonesights.com

 

Zdjęcia z wernisażu: Andrzej Skowroński