Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Mała Galeria Fotografii
ZPAF Okręg Kujawsko-Pomorski
w Toruniu  ul. Różana 1 
(I pietro - domofon ZPAF)

KONTAKT TELEFONICZNY

 

 

"ALTERNATYWA"

Autorzy: Raimo Lielbriedis  i Maris Locmelis z Łotwy
Miejsce wystawy: Mała Galeria Fotografii ZPAF w Toruniu ul. Różana 1
Wernisaż w środę 27 kwietnia o godz. 18:00, ekspozycja do 20 maja 2016

 
Wystawa „Alternatywa” zawiera obrazy współczesnych fotografów, którzy wykonali zdjęcia wykorzystując  historyczne sposoby fotografowania i historyczne techniki powiększania. Wystawa była prezentowana  w Łotewskim Muzeum Fotografii  od 19 lutego do  do 22 marca 2015 roku. Autorami są artyści Raimo Lielbriedis i Maris Locmelisz Łotwy. Wystawa składa się ze zdjęć wykonanych w technice odbitek opartych na światłoczułych związkach palladu i platyny oraz na technice mokrej płyty kolodionowej  w technice ambrotypii. Obie te techniki miały istotny  udział w historii  rozwoju  technik obrazowania fotograficznego.

Współcześnie proces wykonywania zdęcia odbywa się szybko i łatwo a techniki historyczne wymagające dużo większych zasobów materiałowych mogą w stosunku do nich stanowić funkcję technik alternatywnych.


O AUTORACH:

Autor  Raimo Lielbriedis  tak mówi o swoich pracach: „ Odbitki wykonane ze szlachetnego metalu są nie tylko historią. Ta technologia łączy fotografię z graficznymi odbitkami   za pomocą koncepcji i formy wizualnej.. Powierzchnia i grubość papieru jest przy tym bardzo istotna. Bardzo delikatny prawie niewidoczny metaliczny połysk, który posiadają szare tony obrazu fotograficznego i bardzo szeroki zakres reprodukowanych odcieni szarości  stanowią swoisty  instrument muzyki zawartej w obrazie”. Przedstawiane fotografie są wykonane w różnych wariantach z wykorzystanie metali szlachetnych. Niektóre wykonane zostały w ilości trzech egzemplarzy, a niektóre tylko jako pojedyńcze odbitki.Obecnie Raimo Lielbriedis jest wykładowcą Wyższej Szkoły Artystycznej imienia Janisa Rozentalsa w Rydze.

Maris Locmelis  prezentuje prace wykonane w technice mokrego kolodionu. Technika ta została wynaleziona w roku 1851. Proces ten wymaga  pokrycia płyty materiałem fotograficznym, następnie jej uczulenia optycznego, naświetlenia, wywołania i utrwalenia w czasie nie przekraczającym 15 minut. W ten sposów każda fotografia wykonywana jest tylko w jednym egzemplarzu. Maris Locmelis  jest absolwentem London College of Fashion I University of the Arts London. Pracował jako fotoreporter. Od 2001 roku pracuje jako artysta niezależny.